Bun venit in Comunitatea Onehitcs-Community
Onehitcs-Community , o comunitate mica care cu timpu si cu ajutorul membrilor si a partenerilor vom deveni o comunitate mare .
Te rugam sa te inregistrezi pentru a ne ajuta.
Va Asteptam si mult noroc !
Bun venit in Comunitatea Onehitcs-Community
Onehitcs-Community , o comunitate mica care cu timpu si cu ajutorul membrilor si a partenerilor vom deveni o comunitate mare .
Te rugam sa te inregistrezi pentru a ne ajuta.
Va Asteptam si mult noroc !
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

  Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Isohunt
Utilizatori
Utilizatori
Isohunt


Varsta : 32

 Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Empty
MesajSubiect: Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!     Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Icon_minitimeLun Ian 17, 2011 3:37 pm


  • Informații: Half-Life Model Viewer este un mic program care îți folosește pentru a vedea modele/skin-urile din Counter-Strike 1.6.


  • Imagini program:
    Click aici pentru a vedea imaginile! | [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


  • Instalare: Dezarhivați fișierul .rar în folderul C:/Program Files/HL Model Viewer.


  • Descărcare program: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Așa,acum
să trecem la partea cu tutorialul. Pentru a edita sau a face skin-uri
de Counter-Strike aveți nevoie de programul de mai sus și de încă
unul,numit GIMP2 pe care îl veți descărca [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. După ce ați instalat ambele programe deschideți Jed's Half-Life Model Viewer. Mergeți la "File",apoi faceți click pe Load Model. Cu acea fereastră deschisă mergeți la folderul "cstrike"
în folderul de la Counter-Strike și apoi mergeti în cstrike/models.
Acolo o să vă apară modele de la arme și jucători. Deschideți spre
exemplu fișierul "v_g3sg1" și
veți vedea ăn program un mic tab pe care scrie "textures", mergeți
acolo. Căutați în texturi "scope.bmp", și ar trebui să vă apară așa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acum
observați cp în dreapta scrie "Export Texture", faceți click acolo și
salvați fișierul cu numele de înainte într-un folder, eu am pus "modele". Acum trebuie să mergeți la foderul în care ați salvat fișierul și să faceți click dreapta pe el,apoi selectați opțiunea Edit with GIMP.

Când veți intra vă va apărea o cutie de instrumente (așa numit Toolbox), cu acel toolbox veți face skinurile.
IMPORTANT! Întotdeauna,înainte de a edita, mergeți (în programul GIMP) la imagine, mod, RGB.
Selectați brush tool și alegeți culoarea , eu am ales alb, apoi scalați la 0.77. Pictați în jurul scope-ului de la armă cu alb.
Sfat:
Dacă vreți să pictați mult mai bine,apăsați și mențineți apăsată tasta
Shift și faceți un punct, o să vă apară o linie ca să desenați mai ușor!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

După aceea pictați cu alb toată partea dorită și faceți niște linii de culoare neagră sau ce culoare vreți voi, așa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acum unul dintre ultimii pași, schimbați scala la 0.70 și faceți alte linii negre sau ce culoare vreți voi,așa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

ADĂUGARE TEXT!
Acesta este un lucru opțional,dar vi-l arăt deoarece poate fi chiar
foate folositor uneori. Dați click pe ''A'' (ca să adăugați un text) și
alegeți tipul de font pe care îl doriți si bineținteles,culoarea, cu
acel tool faceți o mică selecție pe desen și scrieți un text scurt, de
exemplu xXx.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Bine,acum mai rămâne un singur pas pentru a termina această parte a armei. Mergeți la Image » Mode, indexat și selectați convert. Acum salvați fișierul unde vreți pe disc (eu am făcut un folder temporar pe desktop numit ''editate''), apoi reîntoarceți-vă la programul Jed' Half-Life Model Viewer. Mergeți unde este textura în textures » scope.bmp și înlocuiți-o cu cea pe care ați editat-o voi folosind funcția import texture și v-a arăta așa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Și în sfârșit dacă mi-ați urmat pașii cu atenție și nu ați dormit mergeți la tab-ul ''Model display'' și ar trebui să vă arate așa:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ei bine,asta a fost tot pentru noaptea asta băieți (tutorial terminat noaptea aproape la ora 4 [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]). Dacă apreciați munca depusă la el, vă rog să apăsați pe butonul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] de sub postul meu. Orice reply este binevenit,deci aștept mesajele voastre! [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.Onehitcs.forumz.ro
*VipEr*_good
Utilizatori
Utilizatori
*VipEr*_good



 Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Empty
MesajSubiect: Re: Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!     Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Icon_minitimeLun Ian 17, 2011 8:16 pm

ce tare :cheers: gj :Pepsi:
Sus In jos
*VipEr*_dRk





 Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Empty
MesajSubiect: Re: Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!     Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Icon_minitimeMar Ian 18, 2011 4:11 am

bravo
Sus In jos
BuNu
Utilizatori
Utilizatori




 Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Empty
MesajSubiect: Re: Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!     Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Icon_minitimeMier Ian 19, 2011 12:58 am

misto bravo
Sus In jos
Continut sponsorizat





 Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Empty
MesajSubiect: Re: Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!     Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!  Icon_minitime

Sus In jos
 
Half-Life Model Viewer + tutorial utilizare!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Evanescence - Bring Me To Life
» Model cerere Un-Ban
» Model publicitate !
» [MODEL] Provocare
» Model magazin !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Support :: Counter-Strike Support :: Tutoriale-
Mergi direct la: